Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma péntek van, 2024. május 17. Az év 138. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739420. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Radnóti Miklós – Párizs, Bor, Liberec

Radnóti Miklós – Párizs, Bor, Liberec
Infovilág

Radnóti párizsi emléktáblája.Ekként tábla örökíti meg a “világ fővárosában" tragikus sorsú költőnk, Radnóti Miklós (1909–44) nevét is, aki a két világháború között fordult meg a Szajna mentén.

Radnóti-szobor a szerbiai Borban.Radnótiról neveztek el teret a szerbiai Borban, ahol munkatáborban raboskodott, s ahol ma szobra áll, Varga Imre alkotása. A vajdasági Magyar Szó tudósítójának egy helybéli lakos azt állította, hogy az egyik zsagubicai ismerősének apja annak idején megismerkedett Radnótival. Mivel a mesterember fiatalkorában Franciaországban dolgozott, a francia volt az a nyelv, amelyen beszélni tudtak, s a család ma is őriz egy francia nyelvű lapot vagy levelet Radnóti Miklóstól.

Radnóti libereci emléktáblája.Halálának 70. évfordulója alkalmával az észak-csehországi Liberecben Radnóti Miklós új kétnyelvű – cseh és magyar – emléktáblát kapott. A nagy magyar költőnek, aki az 1927/28. tanévben a helyi textilipari technikum (ma középiskola) hallgatója volt, 1972-ben már állítottak emléktáblát az intézmény falán. Ezt azonban az elmúlt négy évtized alatt kikezdte az idő, ezért Magyarország prágai nagykövetsége kezdeményezte egy új tábla elhelyezését. A tábla elkészítésének anyagi fedezetét a Civil Alap pályázatán elnyert támogatás segítségével biztosította a magyar diplomáciai képviselet. A megemlékezést a nagykövetség a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségével (CSMMSZ), valamint a libereci iskolával és a regionális tudományos könyvtárral együttműködve szervezte meg. Az emléktábla leleplezését követően a könyvtárban Radnóti-estet rendeztek.


A libereci tábláért köszönet Pető Tibor prágai nagykövetnek és Kokes János kollégámnak. (A szerző) 


Címkék