Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma szombat van, 2024. május 18. Az év 139. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739421. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Budapesten tartja konferenciáját az internetes technológiáknak a felsőoktatásban betöltött szerepéről a Cisco Systems

Infovilág
A résztvevők áttekintik az oktatás helyzetét és megosztják egymással tapasztalataikat a webes megoldások területén. Emellett beszámolnak az e-oktatással kapcsolatos kezdeményezéseikről, amelyek segítenek leküzdeni az idő, a távolság és a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek okozta korlátokat.

A rendezvény előadói között olyan neves szakemberek szerepelnek, mint dr. Andy DiPaolo, a kaliforniai Stanford Egyetem szakmai továbbképző központjának igazgatója és a műszaki kar dékán-helyettese, Shirley Alexander, a Sidney Műszaki Egyetem oktatási technológiákkal foglalkozó professzora, valamint Richard Staub, az IBM oktatási megoldásokért felelős igazgatója. Emellett a Cisco több kiemelkedő oktatási és technológiai szakértője is fölszólal a konferencián.

„A Cisco kapcsolata a felsőoktatással régre nyúlik vissza. A vállalatot húsz évvel ezelőtt alapította a Stanford Egyetem tudósainak egy csoportja. A technológia és az internet kiegyenlítő szerepet tölt be azáltal, hogy szélesebb körben teszi elérhetővé a színvonalas oktatást, a tér és idő korlátainak legyőzésével lehetővé teszi az «oktatást mindenkinek» elv megvalósulását – mondta Budafoki Róbert, a Cisco Systems Magyarország ügyvezetője. – Az oktatási konferencia jó lehetőség arra, hogy a szakma jeles képviselői közösen gondolják át a kihívásokat és a gazdasági-társadalmi fejlődést biztosító gyakorlati módszereket. Külön öröm számomra, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem, valamint a Cisco Systems Magyarország közös kezdeményezésére az idén a konferenciának Magyarország adhat otthont. ”

Hogyan segítheti a modern technológia az oktatást?

Egyrészt az e-oktatással, mivel a digitális tananyag csökkenti a tanárok adminisztratív terheit, a diákokat életszerűbb feladatokkal bízhatják meg, és a tanulók jóval önállóbban dönthetik el, hogyan és mikor tanuljanak. Az e-tanulás a felnőttoktatásban is megoldás lehet arra, hogy a munkavállalók megszerezzék a munkaerő-piaci igényeket kielégítő korszerű szaktudást.

Egy másik fontos terület a távoktatás: az internet intelligens felhasználása lehetővé teszi, hogy a diákok az online konferencia, az e-mail és más hasonló eszközök révén, közvetlen környezetükön kívül, külsős tanárokkal és diáktársakkal működjenek együtt. A multimédiás prezentációs módszerek jól kiegészíthetik a hagyományos oktatást. A szabadegyetemek interaktív tanulási lehetőségeket biztosítanak a távoktatásban résztvevő diákok számára. A távoktatással megszüntethető a vidéki és városi iskolák közötti különbség is.

Szintén hatékony megoldás a vezeték nélküli oktatóközpont és a vezeték nélküli osztályterem, amelyek lehetővé teszik, hogy az oktatási intézmények egyszerűen és költségkímélően, kábelezés nélkül biztosítsák az internetes hozzáférést az osztálytermekben. A diákok szakmai feladatokat kaphatnak professzoraiktól, virtuális konzultáción vehetnek részt, e-mailezhetnek egymásnak és tanáraiknak, hozzáférhetnek a kutatási segédanyagokhoz, fájljaikat egy központi szerveren helyezhetik el, függetlenül attól, hogy éppen a könyvtárban, a menzán, vagy az épület előtti parkban tartózkodnak-e.

Az IP-technológiának köszönhetően az intézmények számos ponton telefonokat helyezhetnek el, amelyeket terminálként is használhatnak például a jelenlévők regisztrálására, a diákok és tanárok azonnali elérésére, vagy elektronikus levél küldésére.

A Cisco a tudományos kutatást nagysebességű kommunikációs kapcsolatok kiépítésével is segíti. Az ilyen IP-hálózatokkal megszűnnek a tanulást és eszmecserét akadályozó tér- és időbeli korlátok. A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Iroda által, a Cisco segítségével kiépített magyar országos kutatási hálózat nagysebességű csatlakozást teremtett az ország mintegy 700 intézménye – egyetemek, főiskolák, múzeumok, közgyűjtemények és könyvtárak – részére.

Címkék