Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma hétfő van, 2024. április 29. Az év 120. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739402. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Múzeumból egyenesen a jövő gyárába?

Múzeumból egyenesen a jövő gyárába?
(Tudósítónktól)

Több mint egymilliárd euró forgalomnövekedés és további egymilliárd euró megtakarítás várható az Ipar 4.0-megoldások területén 2020-ig. A Bosch az IoT-gateway-jel a régebbi berendezések üzemeltetői előtt is megnyitja a hálózatba kapcsolt ipar kínálta lehetőségeket. Az IoT-gateway szenzorai olyan paramétereket mérnek, mint például a hőmérséklet, a nyomás, a rezgés, az áramfogyasztás, vagy épp az olajminőség.


Az Ipar 4.0 vezető szállítójaként és használójaként a Bosch mindent egy kézből kínál a hálózatba kapcsolt gyártás és a teljes beszállítói hálózat számára. Emellett olyan, úgynevezett retrofit megoldásokkal is szolgál, mint például az IoT-gateway, amely fejlett szenzorok, szoftverek, hardverek és IoT-kompatibilis ipari szabályzórendszerek kombinációjával teszi lehetővé az akár több ipari forradalommal ezelőtti gépek hálózatba kapcsolását, majd paramétereik pontos ellenőrzését, optimalizálását. A Bosch 2020-ig több mint egymilliárd euró forgalomnövekedésre és további egymilliárd euró megtakarításra számít az Ipar 4.0 megoldások területén.


A Bosch az IoT-gateway-jel a régebbi berendezések üzemeltetői előtt is megnyitja a hálózatba kapcsolt ipar által kínált lehetőségeket, a befektetés pedig akár 18 hónap alatt is megtérülhet. A Bosch homburgi gyárában például a mérnökök a hidraulikus szelepek egy 2007-i tesztberendezését csatlakoztatták internetes hálózatra az IoT-gateway „plug and play” rendszerének segítségével. Az alkalmazott olaj minőségét ellenőrző új érzékelőknek köszönhetően az addiginál jóval pontosabban határozhatták meg az olajcsere szükséges időpontját, ami időt és pénzt takarított meg, továbbá a környezetet is kíméli.

Érdekes kísérlet volt még, amikor a szakemberek az IoT-gateway-jel Robert Bosch 130 esztendős „Ipar 1.0” esztergapadját katapultálták egyenesen az Ipar 4.0 korába. A folyamat-ellenőrzéskor különféle érzékelők paraméterek egész sorát mérték, köztük a munkadarab szögsebességét is. A túl magas vagy túl alacsony forgácsolási sebesség például csökkentette a megmunkált fémalkatrész minőségét és a szerszámot is károsíthatta, de az internetes hálózatra frissen csatlakozott esztergapad a szíjhajtás fokozatos változásait is érzékelte. Az érzékelők, a gateway és a szoftver együttesen hatékonyan előzték meg az immár Ipar 4.0 kompatibilis gép nem tervezett leállásait, jelentősen növelve a termelékenységét.

Az ipar és a kereskedelem területén alkalmazott számos eszköz azonban még ma sem csatlakozik az Ipar 4.0 rendszereihez. Ennek oka egyebek mellett a megfelelő érzékelők, szoftverek és a cégek IT-rendszereihez való csatlakozási lehetőségek hiánya lehet, vagyis e gépek jelenleg még a hálózatba kapcsolt ipar legalapvetőbb követelményeinek sem felelnek meg. Egyedül csak Németországban több tízmillió ilyen eszközről van szó. A minden egyes eszköznél testre szabható retrofit megoldásokban rejlő lehetőségek így igen nagyok, piacuk világszinten már milliárdos nagyságrendre tehető. Ha egy vállalat hosszú távon is sikeresen kíván működni, alapvető szükséglet a hálózatba kapcsolt berendezések használata.

Az IoT-gateway ráadásul nem igényel bonyolultabb programozást, csupán konfigurálni szükséges azt egy böngésző használatával, vagyis jóval gyorsabban üzembe helyezhető. E technológiával a Bosch kiváló példával szolgál arra, hogyan csatlakoztathatják a régebbi gyártóberendezések üzemeltetői is gépeiket az internetes hálózatokra, valós időben felügyelve őket: olyan paramétereket mérhetnek az eddig említettek mellett, mint például a hőmérséklet, a nyomás, a rezgés, az áramfogyasztás, vagy épp az olajminőség.