Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma kedd van, 2024. május 7. Az év 128. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739410. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

A csúcshoz képest csökkent októberben a GKI konjunktúraindexe

A csúcshoz képest csökkent októberben a GKI konjunktúraindexe
GKI
  • 2017. 10. 24.

Szeptemberi történelmi csúcsához képest októberben kissé csökkent a GKI konjunktúraindexe. A GKI által az Európai Unió támogatásával végzett felmérés szerint ez az üzleti várakozások romlásának következménye, a fogyasztói várakozások ugyanis hibahatáron belül, de javultak.

Az üzleti szférán belül az építőipari cégek optimizmusa újabb történelmi magasságba került, a kereskedelmi vállalatoké nem változott, az ipari és szolgáltató vállalkozásoké viszont kissé romlott.

Az ipari bizalmi index csökkenése ellenére kedvezőbb az augusztusinál. A mérséklődést a termelési kilátások gyengülése, a készletek emelkedése és a rendelésállomány enyhe csökkenése magyarázza. Az elmúlt időszaki termelés és az exportállomány megítélése viszont javult.

Az építőipari hangulat továbbra is kiváló, ezen belül szeptemberhez képest a magasépítő cégek várakozásai még kedvezőbbé váltak, míg a mélyépítőké némileg romlottak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség enyhén romlott, de a rendelésállományoké valamelyest javult.

A kereskedelmi bizalmi index stagnált, az eladási pozícióról és a rendelésállományról alkotott vélemény kissé rosszabb lett, a készleteké valamivel kedvezőbb. A szolgáltatói bizalmi index októberben az augusztusi szint közelébe esett. Egyaránt romlott az általános üzletmenet, az előző és a következő időszakra várható forgalom megítélése. A foglalkoztatási várakozások az építőiparban erősödtek, az iparban nem változtak, a kereskedelemben és a szolgáltató cégeknél szerényebbek lettek, a lakosság munkanélküliségtől való félelme kissé nagyobb lett.

Ugyanakkor a termelés növelésének fő akadálya minden ágazatban a munkaerőhiány. Az áremelési törekvés minden ágazatban gyengült, s mérséklődött a fogyasztók inflációs várakozása is.

A magyar gazdaság jövőjének megítélése az iparban nem változott, az építőiparban kissé romlott, a szolgáltató szférában és különösen a kereskedelemben valamint a fogyasztók körében viszont javult. A GKI fogyasztói bizalmi index értéke októberben a szeptemberi csökkenést követően annál kisebb mértékben erősödött.

A lakosság a saját pénzügyi helyzetének következő egy évét változatlannak, várható megtakarítási képességét viszont kissé rosszabbnak érezte, mint szeptemberben. Az emberek a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási lehetőségét kissé romlónak érzékelték, a következő egy évre vonatkozóan azonban változatlannak.