Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma kedd van, 2024. május 21. Az év 142. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739424. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Hamarosan a múlté a ma autója – jön a hálózatba kapcsolt a mobilitás

Hamarosan a múlté a ma autója – jön a hálózatba kapcsolt a mobilitás
Infovilág

A parkolóhely-vadászat teendőit automatikusan átveszi és megoldja az automatizáltan közlekedő jármű, így addigra utasunk már éppen áthalad a biztonsági kapun. A brit nagyvárosban a leszállás után pedig jelez is az okostelefon: „Torlódás az összes bevezetőúton.” Azonban egyből ajánl is alternatívát a taxi helyett, hiszen vonattal is eljuthat a The Regent’s Parkig, ahol már várja az út hátralévő részére lefoglalt elektromos autó.

Ezt a jövőképet a hálózatba kapcsolt mobilitás korának egy elképzelt üzleti útjáról dr. Volkmar Denner, a Robert Bosch GmbH igazgatótanácsának elnöke vázolta fel a berlini Automobilwoche-kongresszuson. A Bosch első embere az egész iparágat érintő, mobilitási szolgáltatások felé irányuló átalakulás témájáról beszélt. Csupán 2017–22 között világviszonylatban a várakozások szerint körülbelül évi 25 százalékkal nő a hálózatba kapcsolt mobilitási megoldások piaca. Alig néhány év múlva az autók a tárgyak internetének (internet of things, IoT) aktív elemeivé válnak, és kommunikálnak majd a többi hálózatba kapcsolt közlekedési eszközzel vagy akár az okosotthonnal is.

„Hamarosan a múlté a jelenlegi formájában ismert autó – mondta Denner. – Ma a szállodai szobát foglalják az interneten, a jövőben azonban még a személyes mobilitási megoldásokat is ott rendelik majd.” Ehhez azonban az szükséges, hogy a magántulajdonú járművek a közösségi közlekedési eszközökkel, sőt a városok teljes infrastruktúrájával együtt egyetlen integrált rendszert képezzenek. „Néhány éven belül a mobilitás teljes mértékben hálózatba kapcsolttá válik” – jelentette ki Denner. Ma még a saját autó áll a középpontban, ám a következő években az úti cél elérésének legkényelmesebb módja kerül majd a fontossági lista elejére. Ennek lehetővé tételéhez három fejlesztési lépcső szükséges, amelyeket egyesével vázolt fel az előadó.

Már ma sem nagyon található olyan új autó Németországban, amelyik ne rendelkeznék internet-kapcsolattal. A valós idejű közlekedési adatokhoz, az eCall segélyhívó rendszerhez és a zenei adatfolyamokhoz mind szükséges az online szolgáltatások elérése. A vezetés hálózatba kapcsolását a Bosch két módon teszi lehetővé: egyrészről az okostelefon-integrációval, amellyel az alkalmazások biztonságosan használhatók a járműben. Másrészről pedig a beépített kommunikációs modulokkal. A hálózatba kapcsolt járművek vezetői valós idejű adatokat nyújtó szolgáltatásokat használhatnak vagy a járműbe épített infotainment-rendszerrel szórakoztató tartalmakat élvezhetnek adatfolyamok jóvoltából.

Ám a jövő autója az internetkapcsolatnak köszönhetően a zenei adatfolyamok lejátszásánál sokkal többre képes – személyes kísérővé válik. Az egyre nagyobb arányú automatizálás révén a vezető, amikor csak kedve tartja, utassá válhat. „Az otthon és az iroda mellett az autó a harmadik élettérré lép elő” – magyarázta Volkmar Denner.

A hálózatba kapcsolás nem áll meg a motorháztető alatt. Ugyanúgy elindul ez a folyamat a közösségi közlekedési eszközök esetében és az autómegosztó szolgáltatásokkal. A Bosch a Stuttgart Services kezdeményezés részeként már ma kitekintést nyújt a jövő közlekedésére. Egy szoftveres megoldással a műszaki és szolgáltató vállalkozás különböző közlekedési módokat kapcsol hálózatba. A helyiek autó- és kerékpármegosztókat, helyi érdekű vasutakat, vonatokat és buszokat mind egyetlen közös chipkártyával használhatnak, sőt, ez még uszodai belépőként és könyvtári olvasójegyként is funkcionál.

„Mobilitási megoldásaink nem merülnek ki a gépjárművek műszaki megoldásaiban” – mondta Volkmar Denner. A teljes mértékben hálózatba kapcsolt mobilitási asszisztensekben sokkal nagyobb potenciál rejlik. A Bosch a moveBW projekt keretében a stuttgarti nagytérség számára egy mobilitási asszisztenst valósít majd meg, amely az autóvezetőknek a jövőben intermodális útvonaltervezést tesz lehetővé – azaz átszállhatnak kerékpárra, kötöttpályás járművekre és buszokra. A nagy különlegesség: egyetlen alkalmazás elegendő ahhoz, hogy a különféle közlekedési módokat igénylő utazást kényelmesen megtervezze, lefoglalja és kifizesse a használó.

Az összeköttetés Denner elképzelései szerint még az A és B pont közötti utazásnál is sokkal többet takar. „Nemcsak a mobilitást gondoljuk újra, hanem egyúttal össze is kötjük az emberek különböző élettereit” – magyarázta. Amikor az autó a felhő által kapcsolódik az okosotthonhoz vagy az okosvároshoz, akkor az mindenki számára előnyöket teremt. „A Bosch gondoskodik arról, hogy a mobilitás és az intelligens szolgáltatások gond nélkül egybeolvadjanak. Nemcsak a legjobb utat biztosítjuk az úti céljukhoz, hanem a hálózatba kapcsolással még idővel is megajándékozzuk őket” – erősítette meg Denner. Nagyon jó példa erre a postai csomagok átvétele. Ha a jövőben valaki éppen nincs otthon, akkor sem marad le az érkező küldeményről. Elég egy rövid videotelefonálás a postással, és még a vonaton vagy az autóban is átvehető a posta az okosotthonnal összeköttetés jóvoltából.

A Bosch számára a tárgyak internete egy olyan irányzat, amely messze túlmutat a mobilitási megoldások üzletágon. Kevés másik olyan cég akad, amely a Bosch vállalathoz hasonlóan az érzékelők, a szoftverek, a szolgáltatások és a saját IoT-felhő jóvoltából egyetlen kézből, komplett megoldásként kínálhatja a tárgyak internetét. „A Bosch már ma felkészült a tárgyak internete összes kulcsfontosságú témájára, így ezt a változást aktívan alakítja majd” – zárta előadását Volkmar Denner.

Címkék