Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma szerda van, 2024. május 15. Az év 136. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739418. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

A nyomorúság vámszedői: netes csalók a szíriai háború árnyékában

A nyomorúság vámszedői: netes csalók a szíriai háború árnyékában
Infovilág

A legtöbb e-mailben a csalók szír állampolgárnak adják ki magukat, akik Európában menedéket keresve kérnek pénzbeli támogatást, hogy az útra összegyűljék a szükséges összeg. Sokan özvegynek állítják be magukat, akinek a férje a háborúban halt meg, és ennek eredményeképpen nagy összeggel rendelkeznek a számlájukon, amelyet egy másik országba szeretnének átutalni, miközben elhagyják Szíriát. Azért, hogy az e-maileket minél meggyőzőbbé tegyék, számos levél tartalmaz hiteles híroldalakra mutató hivatkozást.

(Kép: bild.de)

Amellett, hogy a segítségért cserébe magas jutalmat ígérnek, a csalók egyúttal az együttérzésre és sajnálatra építenek az erősen érzelmi tartalmú személyes történetekkel. Ilyen történetek lehetnek például a kormányerők és az „iszlám állam” zaklatásai, vagy az egész család elvesztésével járó bombázás.

Jelenleg az angol a csaló e-mailek legnépszerűbb nyelve, de a Kaspersky Lab csapata már német, francia, arab nyelvű e-maileket is azonosított. Az egyik német nyelvű e-mail írója például azt állítja, hogy egy olajügyletből származóan 16 millió dollárral rendelkezik a számláján, egy francia nyelvű e-mail szerzője egy Németországban rossz körülmények között élő, a családját elvesztő menekültnek állítja be magát.

„A civil lakosság és a menekültek jelenlegi helyzete Szíriában a netes csalók számára tökéletes lehetőséget kínál arra, hogy kihasználják az érintetteket támogatni akaró nemzetközi közösséget. Az e-mailekben lévő részletes leírás és közvetlen hangnem felkelti a címzettek érdeklődését, és eloszlatja a gyanakvásukat. Ugyanakkor, mint minden ismeretlen feladótól származó e-mailnél, javasolható, hogy mindenki legyen óvatos, és ha kétségei vannak, törölje az e-mailt olvasatlanul. Az e-mailek együttérzést keltő tartalma ellenére kizárólag a csalóknak származik haszna az adományokból és segítségnyújtásból” – nyilatkozta Tatjána Scsererbakova, a Kaspersky Lab antispam-elemzője.

Fontos figyelmeztetés: ha bárki a háború által sújtott embereken szeretne segíteni, keresse meg a hivatalos segélyszervezeteket. Az „Arabian Tales” by Nigerians című teljes jelentés itt olvasható.

Címkék