Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma szombat van, 2024. május 18. Az év 139. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739421. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Saxo Bank: Kína átértékeli devizáját? – Van-e kiút a pénzügyi válságból?

Saxo Bank: Kína átértékeli devizáját? – Van-e kiút a pénzügyi válságból?
Infovilág

Cikkünk szerzője: Steen Jakobsen.Mindeközben a német média – főképpen az EU+ellenes médiumok – hangoskodnak, kijátsszák a “nincs mentőöv-záradék a maastrichti szerződésben“ kártyát, és azt hangsúlyozzák, hogy még Németországnak sincs elég pénze kitakarítani az istállót.

A piac viszont ki van éhezve a “megoldásokra” – közülük a legtöbb csupán rövid távú intézkedés a heves továbbgyűrűzés feltartóztatására. A kétségbeesés legújabb jeleként a három hónapos svájcifrank-betétek kamata negatívba fordult – azaz igen, fizetni kell azért, hogy három hónapos svájcifrank-betétben tartsa valaki a pénzét Svájcban.

Hadd hangsúlyozzam: nem áll szándékomban világvége prognózisokba bocsátkozni, hiszen – mint oly' sokan mások – azok közé tartozom, akik hiszik, határozott döntéshozói válaszok várhatóak a pénteki piaczárás előtt. Íme néhány lehetséges válaszforgatókönyv véletlenszerű sorrendben és valószínűségi súlyozások nélkül.

  • Kína átértékeli devizáját, hogy hozzásegítse a világot az egyensúlytalanság kiigazításához (főleg, mivel az ösztönzők egyelőre nincsenek a napirenden. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a jüan a múlt napokban már enyhe erősödésnek indult.)

  • Japán nyilvánosan is elkötelezi magát az európai és amerikai államkötvények vásárlása mellett a világ 100 legnagyobb vállalatának készpénzhegyei által megtámogatva.

  • Az Európai Központi Bank nullára vágja irányadó kamatlábát.

  • Németország teljes mértékben elkötelezi magát az EFSF (európai pénzügyi stabilitási eszköz) mellett – megteremtve és de facto garantálva egy több mint 2500 milliárd euró felett diszponáló eszközt létrehozva. (Ez viszont nagy valószínűséggel Németország szuverén adósbesorolásának leminősítéséhez vezetne.)

  • Az Egyesült Államokban Obama elnök kereskedési szünetet rendel el.

  • Az EU shortolási tilalmat rendel el (Görögország és Dél-Korea ezt már meglépte, és az olaszokat is hírbe hozták hasonló lépés tervezésével), amelyet a G–20-ak hasonló lépése követne. [Mindazonáltal a múlt évek tapasztalatai alapján a short-tilalom nem feltétlenül szab gátat a zuhanásnak, legfeljebb nyerészkedni nem lehet rajta. Ráadásul egy esetlegesen meginduló korrekcióban a beragadt shortosok pozíciózárásai a komoly vételi nyomás miatt felfelé is komoly lendületet adhatnak – a ford. megj.]

  • G-7 intervenció japán jenben és svájci frankban – kínai közreműködéssel.

  • Az összes piac bezárása egy megoldás kidolgozása végett a hétfői piacnyitásig.

Olyan szakaszba léptünk, amikor a gyakorlatias, finom megoldásokba vetett hit bonyolulttá vált – és meg kell jegyezni, hogy a londoni zavargások, az izraeli tüntetések és az Olaszországban növekvő feszültségek sem sokat segítenek a helyzeten –, és eddig, sajnos, úgy tűnik föl, hogy harmadik negyedéves kitekintőnk prognózisainak zöme bevált: teljes bizonytalanság, a világgazdaság lassulása, a problémák megoldásának halogatása, a társadalmi feszültségek fokozódása.

Fontos, hogy ez még nem 2008 megismétlődése. A vállalatok sokkal jobb helyzetben vannak, mint akkor, ráadásul sokkal alacsonyabb az eladósodottsági szintjük is. Rengeteg, megvételre érdemes részvény van a piacon, ám a “lendületben vásárlás” általánosan bevett szokásának napja leáldozott.

Hangsúlyozom, egyelőre továbbra is úgy látom, a piac sokkal inkább annak az egyre nagyobb esélyét árazza, hogy eljön az “euró-márka” (azaz a leggyengébb láncszemeknek bizonyult perifériaországoktól megtisztított eurózóna) ideje, semmint az abba vetett hitet, hogy a politikusok (értsd: Németország) egyszer csak kiállnak és a kellő eszközökkel elkötelezik magukat az EU túlélése végett.

Címkék