Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma péntek van, 2024. május 3. Az év 124. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739406. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Koronásdaru trónörökösök korona nélkül

Koronásdaru trónörökösök korona nélkül
Infovilág

Két fióka cseperedik a Fővárosi Állat- és Növénykert koronás darvainál. A kicsik július 31-én keltek ki a tojásból, kelési tömegük 71 és 74 gramm volt. A múlt két hétben természetesen nőttek már valamicskét, és mostanra a látogatók is zavartalanul megszemlélhetik őket a Kisszikla oldalában, az óriáskenguruk szomszédságában található röpde madarai közt.

A kéthetes fiókák ebben a korban természetesen nem is hasonlítanak a felnőtt madarakra. Tollazatuk pihés, vörösesbarna, illetve zsömleszínű, és a kifejlett egyedekre jellemző karcsú lábak helyett tömzsi lábacskákon szaladgálnak. A fejükön pedig még semmi nyoma az aranyszínű tollkoronának, amelyről egyébként a faj a nevét kapta. A nemüket sem lehet megállapítani ebben a korban, így természetesen nevet sem kaptak még.

A szülőpár  (Maminak és Papinak nevezik a gondozók) nagyon jó tenyészeredménnyel büszkélkedhet, mert a lerakott tojásokat rendszerint mind sikerrel költi ki, noha ezeknél a madaraknál nem ritka, hogy három tojás közül csak kettőből vagy egyből kel ki fióka. Papi és Mami egyébként 1999 óta él Budapesten, mindkettő Tanzániából való.

Miféle állat a koronásdaru?

A szürkenyakú koronásdaru (Balearica regulorum gibbericeps) Kelet- és Dél-Afrika nyílt, szavannás területeinek lakója. Különösen folyók, vagy nagyobb állóvizek közelében érzi otthon magát. Nappal aktív. Alapvetően párban, vagy kisebb családi közösségekben él, de időnként előfordul, hogy egy táplálékban gazdagabb területen 80–100 madár is csoportosul. Tápláléka különféle növényekből, magvakból, valamint rovarokból, férgekből, apróbb halakból, békákból, kígyókból áll. Testfelépítését tekintve igen ősinek számít, és mivel az elmúlt 40 millió évben alig változott, „élő kövületként” tartják számon. A tojók általában 1–3 tojást raknak, amelyből egy hónap elteltével kelnek ki a fiókák. A felnőtt madarak akár 25 évig is élhetnek.

Ugyancsak július utolsó napján jött a világra a Parasztudvar legifjabb lakója. Rozi, az őshonos fajtának számító magyar tarkamarhák népszerű állatkerti képviselője ugyanis egészséges borjúnak adott életet. A bikaborjúnak bizonyult jövevény délelőttönként a karámban, délutánonként pedig az istállóban látható, természetesen Rozival együtt.

Címkék