Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma péntek van, 2024. május 17. Az év 138. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739420. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Digitális földfelszíni műsorszórás: az év végétől itthon is

Digitális földfelszíni műsorszórás: az év végétől itthon is
Infovilág

A pályázat eredményeképpen az év végén megkezdődhet Magyarországon a mobiltelevíziózás, az ország területének több mint felén legalább 5 televízió és az ország területének közel harmadán 12–18 rádió adása lesz elérhető ingyenesen digitális földfelszíni műsorszórással.

A földfelszíni digitális televíziózás indulása az NHH reményei szerint erősíti majd a versenyt és bővíti, színesíti majd a kínálatot a televíziós és a rádióspiacon, egyben hozzájárul ahhoz, hogy a magyar háztartások azon mintegy 20–25 százaléka, amely jelenleg csak szoba-, vagy tetőantennával néz televíziót, a mostaninál  sokkal jobb minőségben, a mainál jóval változatosabb műsorkínálathoz juthasson hozzá.

Az NHH március 25-én hirdetette meg a digitális átállást megalapozó, országos földfelszíni digitális televízió (Digital Video Broadcasting-Terrestrial – DVB-T) és rádió (Terrestrial Digital Audio Broadcasting – T-DAB) műsorszóró pályázatokat. Az öt földfelszíni digitális televíziós műsorszóró-hálózat (multiplex) üzemeltetésére kiírt pályázatra az Antenna Hungária Zrt. és a Digital Broadcasting Kft., az egy VHF-sávban működő földfelszíni digitális rádiós műsorszóró-hálózat üzemeltetésére pedig az Antenna Hungária Zrt., valamint a Magyar Rádió Zrt. adta be ajánlatát az április 24-i határidőig. Formai és tartalmi szempontból valamennyi pályázat érvényes volt.

A pályázati kiírás objektív értékelési rendszert határozott meg. Az értékelésben az NHH mindvégig e rendszer szerint pontozta az ajánlatokat, s értékelése egybecsengett a pályázatot értékelő, a hatóságtól független kormányzati bizottság javaslatával.

A tartalmi értékelést követően az NHH a digitális átállásról szóló törvényben foglaltaknak megfelelően június 23-án beadta javaslatát és a hatósági szerződés tervezetét az országgyűlési bizottságnak.A testületnek 15 napja volt döntése meghozatalára. A bizottság július 7-én, élve törvény adta lehetőségével, nem fogadta el az NHH javaslatát, majd a hatóság új, az előzőnél részletesebb, de az eredetivel tartalmában megegyező javaslatot nyújtott be, és ezt a bizottság ma elfogadta.

A televíziós pályázaton maximálisan elérhető 100 pontból az Antenna Hungária 88,509 pontot, a Digital Broadcasting pedig 83,781 pontot szerezett. A nyertes televíziós pályázó a nagyobb választékot kínáló fejlettebb technológiát, az MPEG 4-es tömörítési eljárást választotta és vetélytársánál kedvezőbb közszolgálati műsorszolgáltatási díjat ajánlott. Mindkét pályázó vállalta a mobiltelevíziózás (DVB-H) beindítását, valamint új országos kereskedelmi csatornák (Viasat3, Humor1) ingyenes elérhetővé tételét, illetve interaktív kiegészítő digitális szolgáltatások nyújtását.

A nyertes pályázó vállalása szerint a digitális földfelszíni televíziózás Magyarország területének 59 százalékán, a mobiltelevíziózás pedig az ország területének 16 százalékán (Budapesten) kezdődik meg még az idén.

A televíziós műsorszóró pályázat nyertese a minimális 300 helyett 360 millió forintos egyszeri díjat fizet, az általa vállalt árbevétel-alapú pályázati díj pedig – az előírt minimumnak megfelelően – az éves árbevétel 3 százaléka. A másik pályázó 400 millió Ft-os egyszeri és 3 százalék árbevétel-alapú díjjal pályázott.

A nyertes összesen 5 multiplex üzemeltetési jogosultságát nyeri el. Közülük az „A” és a „C” multiplexen, valamint a mobiltelevíziózásra szolgáló „B”-n még az idei évben elkezdi a műsorszórást, a „D” és „E” multiplexeken pedig a jelenlegi analóg földfelszíni sugárzás 2011-i leállítása után, várhatóan 2012-ben indíthatja majd be a szolgáltatást.

A pályázatok eredményhirdetésére a bizottsági jóváhagyást követő 30 napon belül, a hatósági szerződés megkötésére pedig 45 napon belül kerülhet sor.

A rádiós pályázaton szintén 100 pontot lehetett elérni. A pályázók közül az Antenna Hungária 90,007, a Magyar Rádió pedig 85,158 pontot szerzett. A nyertes rádiós szolgáltató, miként versenytársa is, a DAB+ (azaz a fejlettebb) tömörítési eljárást választotta, ugyanakkor a nyertes vetélytársánál kedvezőbb közszolgálati műsorszórási díjat ajánlott, illetve a hálózatok kiépítése és a lakossági elérés vonatkozásában is kedvezőbb ütemezést adott.

A rádiós műsorszóró-hálózat üzemeltetési jogáért kiírt pályázat nyertese 60 millió Ft egyszeri díjat fizet az előírt minimálisan 50 millió Ft helyett, az árbevétel-alapú pályázati díj pedig az előírt minimumnak megfelelően az éves árbevétel 0,5 százaléka. A másik pályázó 125 millió Ft egyszeri és 3 százalékos árbevétel-alapú díjjal pályázott.

A nyertes pályázó vállalása szerint a digitális földfelszíni rádiózás Magyarország területének 31 százalékán megkezdődik az idén.

A digitális átállás szabályairól szóló törvény szerint mind a televíziós, mind a rádiós pályázat nyertese 12 évre szóló – úgynevezett multiplex – üzemeltetési jogosultságot nyer el.

A televíziós és a rádiós pályázat nyertesének is 100 százalékos tulajdonában lévő gazdasági társaságot kell a kiírás szerint alapítania és ez a társaság szerzi majd meg a multiplex üzemeltetési jogosultságot, egyben ezt a gazdasági társaságot terhelik a pályázati kiírásban, illetve a saját ajánlatában szereplő kötelezettségek.

Az Európai Unióban – és így Magyarországon is – a televíziós földfelszíni analóg műsorszórást legkésőbb 2011. december 31-én a digitálisnak kell felváltania. A rádiózás területén Magyarországon a digitális átállás tervezett időpontja 2014 vége, ha addigra a hálózat lefedettsége eléri az előírt szintet.

Mind a rádiós, mind televíziós multiplexeknek a hálózatok teljes kiépítése után a lakosság 94 százalékát kell elérnie.

Antenna Hungária

Címkék