Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma kedd van, 2024. május 21. Az év 142. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739424. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Az Európai Űrkutatási Ügynökség és a Google bemutatja bolygónkat

Az Európai Űrkutatási Ügynökség és a Google bemutatja bolygónkat
Infovilág
Az új képek egyszerűen megtekinthetők, csak a ‘Featured Content’ menüből az ESA gombra kell kattintani a Google Earth-ben.

Utazást tehetünk a Föld körül, felfedezhetjük a lenyűgöző természeti és ember által alkotott csodák részleteit, valamint megfigyelhetjük a környezetünkben végbemenő fontos változásokat. Ezenfelül a képek alatt egyéb hasznos információk, tények, számadatok, tudományos magyarázatok és elméletek is megjelennek.

A Google Earth igazgatója, John Hanke elmondta: “Büszkék vagyunk, hogy az Európai Űrkutatási Ügynökség a Google Earth-öt veszi igénybe, hogy ilyen lenyűgöző anyagot mutasson be bolygónkról. Ez egy újabb fontos lépés annak érdekében, hogy segítségünkkel az emberek világszerte jobban megértsék és megismerjék környezetüket.”

Az ESA Földet megfigyelő programjainak igazgatója, dr. Volker Liebig így nyilatkozott: „Kiváló lehetőség számunkra, hogy a Google Earth segítségével felkelthetjük az emberek érdeklődését a Föld megfigyelése, a könyezetvédelem és az űrkutatási technológiák iránt. A képgyűjteményt úgy válogattuk ki, hogy lehetővé tegye a Google Earth felhasználók számára, hogy madártávlatból fedezhessék fel bolygónkat, egyaránt megismerhessék lenyűgöző és sebezhető pontjait.

A fellelhető képanyagot az ESA Envisat program ERS és Proba elnevezésű műholdjai adják, amelyek a valaha létrehozott legnagyobb környezetvédelmi műholdprogram alapelemei. A 2002-ben indított ESA Envisat három képalkotó szenzort használ, az Advanced Synthetic Aperture Radar-t (ASAR), a közepes felbontású képalkotó spektrométert (Medium Resolution Imaging Spectrometer - MERIS) és az Advanced Along-Track Scanning Radiometer-t (AATSR).

Az ASAR radar használatával térképezi fel a földfelszínt, rajzolja ki az áramlatokat, figyeli a fold változásait és az élet különböző fajtáit, valamint méri ezek elterjedtségét. A MERIS a bolygó felszínéről és a felhőkről gyűjt felvételeket, megörökítve a látható fény tartományán kívül a spektrum infravörös részét is. Az AATSR szenzor a földi és az óceán felszínét vizsgálja, méri a víz hőmérsékletét, felfedezi a forró pontokat, amilyenek például az erdőtüzek, valamint feltérképezi a vegetáció kiterjedését a különböző területeken.

Az ezen szenzorok által nyert adatok a globális éghajlatváltozás szempontjából létfontosságú szerepet játszanak a tudósok, a kormányzati szervek és mások számára. Segítségükkel egyszerűbbé válik az El Nino-hoz hasonló tornádók időben történő felfedezése, a globális felmelegedés titkainak felfedése, az erdőpusztulás, levegőszennyezés és az óceánok emelkedő vízszintjének nyomon követése.

A Google Earth-ön szeptembertől érhető el a ’Featured Content’ szolgáltatás, amely kiváló lehetőséget nyújt az ESA-nak, hogy híres tájakat és érdekes tudományos információkat mutasson be. A ‘Featured Content’ segítségével egyéb tartalmak is elérhetők:

• Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP)
pontos dátummal ellátott olyan fotósorozattal járul hozzá a Google Earth ezen szekciójához, amely az extrém környezetkárosodás 100 különböző területét mutatja be a Föld minden tájáról az Amazonas menti erdőpusztulástól kezdve a szubszaharai afrikai erdőtüzek kitörésén át az Aral tó szintjének csökkenéséig. Ez a képsorozat bemutatja, hogy milyenek voltak ezek a tájak 30 évvel ezelőtt, és hogy festenek most, így kiválóan megmutatja a legveszélyeztetettebb területeket.

• A Discovery Networks World Tour programja lehetővé teszi az utazás szerelmeseinek, hogy karosszékükben ülve látogassanak el a világ legérdekesebb helyeire, városaiba és természeti csodáihoz. A Discovery lenyűgöző videóinak segítségével a felhasználók megismerhetik a különféle híres tájak, nemzeti parkok, amerikai, európai és afrikai városok történetét. Ezek a multimédiás tartalmak bemutatják a Királyok Völgyében található síremlékek csodáit vagy az Itsukushima szentély kapujának történetét Japánból.

• A Jane Goodall Intézetnek köszönhetően a látogatók meglátogathatják Fifit vagy a Gombe természetvédelmi terület más csimpánzait, és megfigyelhetik őket napi tevékenységeik közben a Google Earth-ön található geo-blog segítségével. A naponta frissített geo-blog a Jane Goodall intézet napi munkájába nyújt betekintést, figyelemmel kísérhetjük a csimpánzokkal végzett kisérleteket és az afrikai erdőpusztulás következményeit.
Címkék