Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Ma csütörtök van, 2024. május 16. Az év 137. napja, az időszámításunk kezdete óta eltelt 739419. nap.
Lapozzon a lap tetejére

Lap tetejére

Mi kell a nőnek? – internetes kutatás a szexuális együttlétek minőségéről

Infovilág
A Magyar Szexuális Medicina Munkacsoport és a Free Association kezdeményezésével készült internetes felmérés a magyar nők szexuális szokásait vizsgálva egy máig viszonylag elhanyagolt problémakörre irányította a figyelmet. A párkapcsolati válságok gyakorta lehetnek szexuális eredetűek, és bár a férfiakról köztudott, hogy mennyire nehezen dolgozzák fel a szexuális kudarcot, a nők kendőzetlen véleménye ma még kevéssé ismert. A Magyarországon legalább félmillió férfit érintő merevedési zavarral már számtalan megvilágításban foglalkoztak, de a legtöbb kutatás figyelmen kívül hagyta a nők érintettségét. Pedig a partnerek nem csupán elszenvedői az olyan szexuális problémáknak, mint pl. a merevedési zavar, de a gyógyulásban, kezelésben betöltött szerepük sem elhanyagolható. Az Origon végzett kutatás ezúttal a nők szemszögéből vette górcső alá szexuális kapcsolattal szemben támasztott követelményeket, a véleményüket a kudarcról, valamint a férfiasság mércéjét. Az eredményekből kiderült, miként viszonyulnak a nők érzelmileg a szexualitáshoz, illetve a párkapcsolatban rájuk háruló szerephez.

„MINŐSÉGI” SZERETKEZÉS A SZÁMOK TÜKRÉBEN

A szexuális zavart, azon belül is a merevedési zavart nem azonos módon éli meg a férfi és partnere. A hölgyek véleménye – a téma jellege miatt – sokkalta árnyaltabb. A közel 1000 válasz alapján feldolgozott eredmények szerint a nőknek mintegy fele (a férfiaknál lényegesen többen) a probléma közös megbeszélését akkor is fontosnak és célravezetőnek tartja, ha még nem tapasztalt ilyen problémát a partnerével. Az életkor haladtával kis mértékben növekszik azoknak az aránya, akik tabunak érzik a merevedési zavart, a férfiakhoz képest azonban ez még mindig alacsonyabb szám. A válaszadók 42%-a tapasztalt már merevedési zavart a partnerénél, és a korosodással nőtt a probléma előfordulásának gyakorisága. Ennek ellenére a hölgyek inkább pszichés okokra vezetik vissza a merevedési zavart és mindössze 8%-uk tulajdonítja szervi eredetűnek a problémát.

Ez azért is lényeges, mert a potenciazavar 80%-ban olyan szervi problémák tüneteként jelentkezik, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, magas vérnyomás vagy cukorbetegség, amelyek az erektilis diszfunkció korai kezelésével egy időben diagnosztizálhatók, és még idejében kezelhetők. Magyarországon egyre többen fordulnak szakemberhez, de jelenleg mindössze a férfiak tizede részesül kezelésben. Sokan szemérmességből, félelemből, vagy tájékozatlanságból olyan tabuként kezelik ezt a kérdést, amelyről azt hiszik, majd megoldódik magától. „Ilyenkor hasznos a partner támogatása, megértése, mert a nő sokat segíthet az első lépés megtételében. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően, ma már kezelhető problémáról van szó és a hazai gyakorlat, az andrológiai központok felkészültsége Európa-színvonalú körülményeket kínál az érintettek számára” – mondta el dr. Papp György andrológus professzor, a Magyar Szexuális Medicina Munkacsoport magyarországi alapítója és elnöke. Ennek is köszönhetően derült ki a kutatásból, hogy korosztályra és merevedési panaszra való tekintet nélkül a nők többsége azonos módon gondolkodik: a mostaninál több közérthető tájékoztatás kellene a szexuális élet zavarairól, okairól, a lehetséges, megbízható kezelés módjairól. Akkor ugyanis a hölgyek az orvosi segítséget sajátos eszközeikkel is támogatnák.

A NŐK ÉTVÁGYA ÉS IGÉNYEI

Talán a férfiak számára megdöbbentő eredmény, hogy a válaszadók többsége még abban az esetben is elégedett az intim együttlétek minőségével, ha partnerénél merevedési zavar fordul elő. A férfiasságot a válaszadók 77%-a nem kizárólag az ágyban nyújtott teljesítménnyel méri, pedig ezt a férfiak biztos másként látják. Figyelemre méltó továbbá, hogy a nők 63%-a nem tartja a konkrét aktust elengedhetetlenek a „minőségi” szeretkezéshez, vagyis kielégítő számukra a szeretkezés aktus nélkül. Többségük heti rendszerességgel kívánja az együttléteket, a kutatásban részt vevők 56%-a jellemzően hetente 2–3 alkalommal vágyik szexuális együttlétre, 19 százalékuk hetente egyszer élne nemi életet, és azt is inkább a hétvégén.

AZ IDEÁLIS GYÓGYMÓD

A hölgyek többsége szerint a férfiasság nem csupán az „állóképességen” múlik. Bizonyos esetekben azonban már a nők is szükségét érzik külső segítség bevonásának. Ebben a helyzetben ideálisnak tartanának egy olyan megoldást, amely hosszú hatástartama miatt diszkrét és kötöttségek nélküli lehetőséget teremt a szexuális élet helyreállítására.

A válaszadók többsége (63%) ideális gyógymódként örömmel venné partnerénél a természetes nemi élet lehetőségét nyújtó terápiát. További elvárás ezzel kapcsolatban, hogy ne a terápia irányítsa a szexuális életüket, ne lehessen észrevenni, hogy a férfi annak segítségével érte el a merevedést. Ennek a módszernek az a lényege, hogy bármikor és gyorsan bekövetkezik a merevedés, méghozzá bizonyos időn belül akár több alkalommal is. A kitöltött kérdőívek tanúsága szerint leginkább üdvözlendő terápiaként az érintett hölgyek 57%-a, a nem érintettek 64%-a hosszú hatástartamú, akár 36 órán át hatékony terápiára voksolna. A megkérdezettek 36%-a pedig kizárólag e mostani kérdőívből értesült arról, hogy a merevedési zavarra egyáltalában létezik gyógymód. A terápia alappilléreként részükről a megértést, az együttérzést és a türelmet hangsúlyozzák, javasolják.

HÁTTÉRINFORMÁCIÓ

Az internetes felmérés további eredményei a kérdőív szerint

• A kutatás módszere

A 15–20 kérdésből (külön célozva azokat, akik tapasztaltak merevedési zavart a partnerüknél, valamint azokat, akik nem találkoztak ilyen problémával) álló adatfelvételre 2004. szeptember 13–október 13. között önkéntes alapon, nem reprezentatív mintavétellel került sor.

• Jellemző vélemények

A hölgyek többsége (77%) nem köti feltétlenül az aktus meglétéhez az együttlét minőségét. Többségüknek az a fontos, hogy egyébként örömet szerezzenek egymásnak, 14%-uk pedig nagyobb örömét leli az orális szexben. A válaszadók negyede ezzel szemben csak a konkrét aktussal érzi teljesnek az együttlétet.

• Ki kezdeményez az ágyban?

A válaszadók többségénél nincs meghatározva a kezdeményező szerep, a pillanat hangulatától függ az együttlét, és 53%-ban a hölgyek legalább annyira kezdeményezőnek tartják magukat, mint a partnerüket. A megkérdezettek 7%-a már egyáltalán nem él szexuális életet, ez az arány 20–29 éveseknél 4, a 50–59 éveseknél pedig 19%. Az életkor előrehaladtával a hölgyek kezdeményezőbbé válnak, és ez az arány a merevedési zavarban érintett párok esetében nő, amelynek hátterében vélhetően a férfi passzivitása is meghúzódhat.

• Ki milyen környezetet tart ideálisnak az intim együttlét ráhangolódásra?

Az intim együttlétre hangolódás ideális körülményeit vizsgálva szembetűnő a kötetlenség, a spontaneitás lehetőségének az igénye. Ezért is választanánk a hölgyek inkább az akár 36 órán át hatékony terápiát, amely lehetővé teszi számukra az előretervezés nélküli szexuális együttlétet.

A válaszadók többsége (60%) egy közösen eltöltött hosszú hétvégét tart ideálisnak a szexuális együttlétre, hiszen így bármikor alkalom adódhat a szeretkezésre. Ráhangolódás lehet egy jó beszélgetés, közös zenehallgatás (44%) vagy gyertyafényes vacsora (21%).

• A válaszadókról

A közel ezer befejezett és több, mint kétezer megkezdett kérdőív válaszadóinak 44%-a 20–29, 26%-a 30–39, 15%-a 40–49, 9%-az 50–59, 5%-a 15–19 éves, 2%-a 60 esztendő feletti. A többség (36%) Budapesten, 31% városban, 22% megyeszékhelyen, 12% falun lakik. A megkérdezettek 25%-a irodai alkalmazott, 15% tanuló, 10% középvezető, 9% önálló értelmiség, 5% háztartásbeli, 4% felsővezető. Házasságban 32, partnerével összeköltözve 20% él, nem együttlakó, ám komoly kapcsolatként jegyzett 30%, alkalmi kapcsolattal rendelkező 4%, 13% egyedülálló.

MAGYAR SZEXUÁLIS MEDICINA MUNKACSOPORT

A munkacsoport tavaly alakult a rendkívül sikeres, 1. magyarországi szexuális egészséghét néven bevezetett kampány után, és még abban az évben az Európai Szexuális Medicina Társaságának (ESSM) tagjává vált. A Magyar Szexuális Medicina Munkacsoport életre hívásában jelentős szerepet játszott a nagy múltú Magyar Andrológiai Társaság, amely az európai andrológus társaságok alapításának a sorrendjében a harmadik.

A múlt évtizedben a magyar andrológiai hálózat sokat tett a merevedési zavar (erectilis dysfunctio) okainak felderítésében, kezelésében. A problémával ma Magyarországon rajtuk kívül a Magyar Urológus Társaság, a Magyar Idősödő Férfiak Társasága és a Magyar Andrológus Társaság foglalkozik.

A Magyar Szexuális Medicina Munkacsoport törekvése a szexuális zavarok területén végzett kutatások támogatása, az érintettek folyamatos tájékoztatása és edukációja. A nemrég alakult szervezet tagjainak száma egyre nő és publikációik folyamatosan olvashatók a Magyar Andrológia című folyóiratban.

 

Címkék